Kilka słów o SMOGu

Autor: Łukasz Korzeniowski

Każdy z nas na pewno słyszał o smogu, ale czy do końca zdajemy sobie sprawę, czym on naprawdę jest? Według definicji, którą podaje wiele książek, artykułów naukowych czy instytucji zajmujących się ochroną powietrza określenie SMOG pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów sm(oke) oraz fog, czyli dym i mgła. Oznacza ono silne zanieczyszczenie powietrza w przyziemnej warstwie atmosfery, spowodowane kumulacją zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi na skutek niekorzystnych warunków meteorologicznych oraz znacznej emisji zanieczyszczeń. O różnych rodzajach smogu i jego głównych aspektach możecie przeczytać w książce „Technologie i procesy ochrony powietrza” (Grzegorz Wielgosiński i Roman Zarzycki).

Jednak jaki jest Polski Smog? Ten, z którym spotykamy się codziennie, żyjąc w polskich miastach. Smog, który wypełnia, każdy skrawek naszego powietrza. Tworzą go głównie cząstki pyłu – zarówno PM10, jak i PM2,5, a także PMI oraz liczne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). „Nasz smog” jest przede wszystkim smogiem pyłowym, który powstaje przez zanieczyszczenia z procesów spalania paliw stałych w piecach o niskiej sprawności. Głównym powodem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli emisja wywołana przez ogrzewanie domów jednorodzinnych i ruch samochodów, szczególnie tych o wątpliwej jakości katalizatora, a także wiekowe silniki, które nie są objęte normami środowiskowymi. Według raportu europejskiej agencji ochrony środowiska z 2017 roku aż 21 polskich miast jest dotkniętych problemem smogu w znacznym stopniu. A jak jest w Twoim mieście? Możesz to sprawdzić na stronie Airly, która przedstawia mapy jakości powietrza w Polsce. Warto zdać sobie sprawę, czym naprawdę jest smog i jak bardzo wpływa na nasze życie i zdrowie, żeby móc podjąć z nim skuteczną walkę. Sprawdź dziś stan powietrza u siebie. Poświęć kilka minut na przeczytanie kilku zdań, co grozi, gdy oddychasz „brudnym powietrzem” i zainteresuj się, jak możesz sam ograniczyć emisje zanieczyszczeń do środowiska, bo to Ty jesteś jego częścią!

Źródła: „Technologie i procesy ochrony powietrza” – Grzegorz Wielgosiński, Roman Zarzycki (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018)

Mapa SMOGu w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.